Poznáme tri najbežnejšie metódy rekonštrukcie plochých striech:
1. Modifikované asfaltové pásy
Kotvia sa mechanicky. Ich výhodami sú odolnosť voči mechanickému poškodeniu, dlhá životnosť (pri vhodnej inštalácii aj viac ako 20 rokov), možnosť opracovania v náročnejších klimatických podmienkach či elasticita.
2. Termoplastické fólie
Pri kladení ich treba oddeliť od ostatných vrstiev geotextíliou a zabrániť styk s asfaltovými pásmi či polystyrénom. Rovnako ako pásy sa mechanicky kotvia. Výhodami sú odrážanie slnečného žiarenia, odolnosť voči chemikáliám a ľahká údržba.
3. Vyspádovanie
Ako sme už napísali v úvode, je potrebné vytvorenie sklonu, aby sa voda nehromadila a nezaťažovala strechu. Minimálny sklon sa odporúča aspoň 1,1°. Pri tomto sklone odteká zrážková voda do vpustov alebo žľabov, čím sa predlžuje životnosť samotnej hydroizolácie.
V súčasnosti sa na odvodnenie striech využíva najčastejšie vnútorné spádovanie pomocou dažďových vpustov. Ide o otvory na streche, často vybavené mriežkou či sitom na zachytenie nečistôt, aby sa minimalizovalo riziko upchania. Každý vpust je pripojený na zvodové potrubie. Na vpuste musí byť tesnenie, aby sa predišlo vytekaniu vody v prípade upchaného potrubia. Umiestnené by mali byť na najnižších bodoch strechy alebo tam, kde sa očakáva najväčšie hromadenie vody. Materiály musia byť odolné voči dažďovej vode a korózii, odporúča sa aj tepelná izolácia kvôli možnému zamŕzaniu v zimných mesiacoch.
Ďalším často využívaným spôsobom spádovania plochej strechy je spojenie spádovej vrstvy s tepelnoizolačnou vrstvou, ktorá chráni konštrukcie pred negatívnymi vplyvmi teplôt.